Dornová metóda a Breussová masáž

je druhom jemnej manuálnej terapie, pri ktorej sa kĺby a stavce pacienta presne uvedú do správnej polohy. Pohyb nie je prevádzaný trhnutím, táto metóda je jemná. Napríklad pri napravovaní nesprávnych polôh stavcoch sa pohybom obchádza svalová ochrana a jemným tlakom takto môže byť stavec daný do správnej polohy bez nežiadoucích vedľajších účinkov (mikroprasklín stavcov a mikrotrhlín svalov). V praxi sa väčtšinou prevádza pri prvých dvoch návštevách komplexné vyšetrenie a ošetrenie kĺbov a chrbtice pacienta.

Dornovou metódou môžu byť ošetrovaní takmer všetci ľudia, pokiaľ sú len trochu mobilní. Dornova metóda vyrovnáva statiku tela, môže pomôcť pri rôznych problémoch a bolestiach pohybového aparátu ako sú:

  • bolesti chrbta, bedrových kĺbov, kolien, tenisových lakťov,
  • pri skolióze, lordóze, kyfóze, rozdielnej dĺžke dolných končatín (pokiaľ sa nejedná o vrodenú vadu)
  • pri ťažkostiach s čeľusťami, prehltaním
  • Ďalej môže pomôcť aj pri bolestiach hlavy, krátkozrakosti, črevných ťažkostiach, kŕčových žilách, srdečnej arytmii, problémoch s koncentráciou u detí, šumení v ušiach, pri ťažkostiach s krvným tlakom, závratiach, pri znecitlivení rúk i žaludočných ťažkostiach…

Touto technikou sa uvoľňujú energetické centrá, ktorých zablokáciou dochádza k postupnému zanášaniu kĺbov a tým i k vzniku degeneratívnych zmien.

Ošetrenie sa neprevádza pri akutných zápaloch, tesne po operáciách a pri osteoporóze v pokročilom štádiu.

Začína sa od prstov na nohe cez členky, kolená, bederné kĺby, pretože práve ich stav priamo ovplyvňuje prípadné vyosenie chrbtice a tým začína vznik skolióz, kyfóz alebo lordóz, alebo aj ich kobinácií.

Jednoducho je to metóda, vďaka ktorej je možné postupne zlepšiť vyosenia chrbtice, niečo čo klasická medicína považuje za nezvratnú zmenu, s ktorou už nemožno nič robiť. Výsledky potvrdzujú pravý opak.

Po ošetrení Dornovou metódou sa celá terapia môže doplnit tzv. Breussovou masážou a tým prehĺbiť uvoľenie celého tela. Breussova masáž je jemná energetická masáž akupresurných bodov a chrbtice, ktorá uvoľňuje tlak na platničky, uvoľňuje napäté svaly i šľachy. Na masáž sa používa olej z ľubovníka bodkovaného, ktorý je veľmi vyživujúci nielen pre platničky chrbtice ale i pre všetky kĺby.

Počet ošetrení je individuálný, no už po dvoch ošetreniach sa väčšinou dostavuje úľava.