Medová masáž – ošetrenie tela i duše

Med radíme odpradávna medzi prírodné zázraky či už ako pochutinu, alebo ako podporný liečebný prostriedok. Zloženie medu je dnes viac-menej známe. Obsahuje dôležité uhľohydráty, hroznový a ovocný cukor, sladový cukor, proteíny, organické kyseliny, mliečny cukor, dôležité minerály a stopové prvky : vápnik, horčík, chlór, meď, železo, mangán, fosfor, síru, draslík, kremík a sodík.

Z vitamínov: B1, B2, B3, B5, B6, B8 a B9. Tmavé medy sú bohatšie na meď, železo a mangán. Okrem toho med obsahuje estrogén, peľové zrnká a antibiotické účinné látky. Telo cez pokožku tieto látky absorbuje.

Vlastnosti a liečivé účinky včelieho medu poznali a využívali už starí Číňania, Egypťania, Gréci, Rímania, Indiáni.

Je to metóda posilňovania detoxikačného procesu nášho organizmu a imunitného systému. Čím silnejšia je naša životná energia, tím silnejší imunitný systém máme.

Masáž uvoľňuje aj duševné napätie. Pumpovacími hmatmi sa z tela vysávajú usadeniny, ktoré sa počas života nahromadili v tkanivách (z potravy, z užívaných liekov, životného prostredia). Keď si organizmus hromadí toxíny v zásobníkoch, v značnej miere sa tým postihujú aj vnútorné orgány a lymfatický systém, ktorý pracuje takpovediac nadčas a vyčerpáva sa. Vďaka medovej hmote sa telo toxínov zbavuje. Navyše medová masáž pôsobí ako telový peeling, ktorý pokožku zjemňuje, hydratuje. Keďže medová masáž silne prekrvuje, je možné – hlavne po prvej aplikácii (a to najmä u osôb, ktoré majú sedavé zamestnanie a necvičia) na druhý deň pociťovať jemnú svalovú únavu (na ďalší deň zvyčajne odozneje).

Je účinná ako prostriedok k oživeniu organizmu vyčerpaného stresom a životným štýlom. Pomôže pri problémoch s nespavosťou, bolesťami hlavy alebo tráviacimi problémami, pri nervových poruchách a stavoch nepokoja, ako aj v dôsledku ochorenia alebo vysokého veku, pri ochorení kĺbov, reumatizme.

TIP: Hlavne na jar a na jeseň je veľmi vhodná detoxikačná kúra – skladajúca sa z 10-tich medových masáží aplikovaných v priebehu 10 týždňov.

V kombinácii s detox. kúpeľom nôh má očista tela dlhodobejší efekt.

Kontraindikácie: Alergia na med, nádory, krvácanie v tele napr. pri žalúdočných vredoch a krvácaní žalúdka, akútny záchvat porážky, vysoký očný tlak, trombóza, infekčné choroby, Lokálne kontraindikácie: oblasti otvorených rán, poškodenie pokožky, ekzémy alebo vyrážky.

Doprajte si trochu sladkého relaxu.

MED AKO LIEK – vnútorne i na telo:

Domáce využitie: Ľudová medicína používa med najmä proti kašľu, plnému nosu, nočnému pomočovaniu detí, ale aj pri nechutenstve a chorobnom chudnutí.

Na nespavosť: sa odporúča lyžica medu hodinu pred spaním. Upokojí a lepšie navodí spánok.

Medový roztok pri otravách: 2 lyžice na 2 dl vody každú pol hodinu alebo pri akútnej otrave rýchle vypitie niekoľkých pohárov medového roztoku – je účinným prostriedkom na záchranu života a pečene pri rozličných otravách priemyselnými jedmi, hubami, hadím jedom apod. Vysvetľuje sa to tým, že krv otrávených osôb stráca najväčšiu časť glukózy (hroznového cukru), ktorá sa medom nahrádza. Samozrejme, spolupôsobia tu aj ďalšie látky obsiahnuté v mede, a tak chránia pečeň pred zničením. Tento roztok môžeme s úspechom použiť aj ako kúru pri hnačke.

Po nadmernom požití alkoholu: vám 125g medu pomôže rýchlo vytriezvieť. Fruktóza (ovocný cukor) v ňom obsiahnutá pomáha spaľovať alkohol.

Pri kašli: ak sa začne liečiť v začiatočnom štádiu medovým sirupom (3x denne), choroba rýchlo ustúpi. Pokrájanú cibuľu zalejeme kvalitným medom a necháme 24 hodín pôsobiť. Získame kvalitný sirup.

Pri ochorení žalúdka,čriev: ale aj pečene sa odporúča piť med so sójovým resp. mandľovým mliekom